Posterydowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry - informacje, forum, pomoc
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Objawy AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry
Gronkowiec złocisty
Świąd
Skaza białkowa
Wyprysk
Zaczerwienienie skóry
Posterydowe zapalenie skóry
Stan zapalny skóry
Suchość skóry
Infekcja skóry
Wstrząs anafilaktyczny
Biały dermografizm
Lichenizacja
Wysięk
Łuszczenie
Podrażnienie
Efekt błędnego koła
Puchnięcie
Drapanie
Foliculitis
Erytrodermia
Defekt ektodermalny
Przeczosy
Efekt Kebnera
Rogowacenie
Bezsenność
Pokrzywka
Mechanizm powstawania zmian
Pieczenie
Kryteria AZS wg Hanifina i Rajka

Multimedia
Inne problemy

Posterydowe zapalenie skóry
Gronkowiec złocisty
Bezsenność
Psychika
Astma oskrzelowa
Duszność
Błędne koło
Stres
Zapalenie spojówek
Nieżyt nosa
Foliculitis

Uzależnienie od sterydów[edytuj]

Posterydowe zapalenie skóry - stan zapalny wywołany uzależnieniem się skóry od sterydów stosowanych zewnętrznie. Można ten mechanizm porównać do głodu narkotycznego. Najprościej mówiąc: skóra, która otrzymuje regularnie dawkę sterydów, przy ich odstawieniu odczuwa głód sterydowy, co skutkuje pogorszeniem. W ten sposób skóra "domaga" się kolejnej dawki sterydu, jak narkoman narkotyku. Pacjent w reakcji na pogorszenie karmi więc skórę sterydami, wytwarza się błędne koło.


Dodatkowo uzależnienie pogłębia fakt, że:

  • kortykosterydy stosowane zewnętrznie powodują stopniowe ścieńczenie, a z czasem zanik warstwy rogowej naskórka, co zwiększa absorpcję sterydu przez skórę,
  • w przypadku aplikowania bez odpowiednich przerw, dochodzi do tachyfilaksji skóry, czy jej uniewrażliwienia się na działanie sterydu.

Skłonność do uzależnienia skóry od sterydów jest sprawą indywidualną, u niektórych osób następuje bardzo szybko (np. już po kilku tygodniach).

Znaczenie ma tutaj obszar powierzchni ciała, które były smarowane, okres czasu aplikowania i siła sterydu, a także przypadłość skórna pacjenta. Posterydowe zapalenie skóry może jednak dotyczyć nie tylko osób z chorobami skórnymi - zdrowa skóra konsekwentnie smarowana sterydami również jest w stanie się uzależnić.

Objawy[edytuj]

Momentem przełomowym w błędnym kole jest najczęściej permanentne odstawienie sterydów. "Głód sterydowy" skóry manifestuje się wówczas (oprócz zaostrzenia objawów choroby):

  • swędzącym rumieniem z silnym obrzękiem w obrębie smarowanych sterydem obszarów,
  • wokół ust, brody, także w okolicach przynosowych występuje tzw. zapalenie okołoustne,
  • często występują też przymieszkowe zmiany trądzikopodobne - twarde, swędzące, podskórne grudy (tzw. trądzik posterydowy).

Leczenie[edytuj]

Leczenie posterydowego zapalenia skóry jest długotrwałe. Zmiany ustępują opornie, stopniowo w ciągu min. 4 tygodni, ale u niektórych może trwać to nawet kilka miesięcy! Nie zaleca się w tym czasie stosowania zewnętrznie żadnych substancji czynnych, jedynie obojętne emolienty w celu zniwelowania ogromnego podrażnienia i odbudowania zniszczonej warstwy rogowej naskórka.

Najważniejszym elementem terapii posterydowego zapalenia skóry jest odwyk od sterydów. Zbyt gwałtowne ich odstawienie może być dla skóry dużym wstrząsem. Dlatego czasami, w początkowej fazie leczenia stosuje się jeszcze niewielkie, stopniowo zmniejszane dawki sterydów. .

Trądzik posterydowy[edytuj]

Leczenie trądziku posterydowego (o ile wystąpił) przebiega podobnie jak w przypadku trądziku zwykłego czy trądziku różowatego. Podaje się pacjentowi antybiotyki z grupy tetracyklin (np. preparaty: Tetralysal, Unidox), w celu zniesienia stanu zapalnego skóry oraz zahamowania rozwoju bakterii Propionibacterium acnes, powodujących wtórne infekcje grudek.

Oprócz antybiotykoterapii ogólnej, można zastosować punktowo maści z antybiotykiem (np. Metronidazol). Jeśli posterydowe zapalenie skóry współistnieje z trądzikiem posterydowym, zaleca się wprowadzenie anybiotykoterapii miejscowej dopiero po ustąpieniu objawów tego pierwszego. Grudki posterydowe są zazwyczaj najbardziej opornym w leczeniu elementem zapalnym.

Czynniki zaostrzające przebieg są podobne jak przy trądziku zwykłym: stres, emocje, słodycze, ostre potrawy mogą powodować obrzęk grudek, ich czerwienienie się.Zarówno posterydowe zapalenie skóry, jak i trądzik posterydowy ustępują bez pozostawienia śladu, choć trwa to nieraz bardzo długo. Przez jakiś czas mogą się jednak utrzymać drobne zbliznowacenia po grudkach, w postaci sinych plam, strupków.


Zobacz też: