Wstrząs anafilaktyczny

Atopowe zapalenie skóry - informacje, forum, pomoc
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) - jest to zagrażające życiu zaburzenie krążenia, które wynika z dysproporcji pomiędzy pożądanym, a rzeczywistym zapotrzebowaniem na krew w organizmie. Wstrząs niezależnie od przyczyny, najczęściej łączy się z nagłym, silnym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, niewydolnością oddechową, często utratą przytomności.

W przypadku natychmiastowej reakcji alergicznej (wstrząsu anafilaktycznego) sygnałami alarmowymi mogą być:

  • pieczenie i swędzenie języka, dłoni i stóp
  • silne puchnięcie, drgawki
  • nagłe zwężenie dróg oddechowych (duszność)
  • zawroty głowy, nudności, wymioty
  • spadek ciśnienia, znaczne osłabienie - aż do utraty przytomności.

Najczęstszymi przyczynami wstrząsu anafilaktycznego na tle alergicznym są ukąszenia owadów (osa, pszczoła), węży i inne oraz leki z grupy penicylin. Zdarzają się przypadki nagłych reakcji na niektóre pokarmy (np.: owoc kiwi, orzeszki ziemne, krewetki, mak itp).

Oprócz silnej reakcji alergicznej, wstrząs może zostać wywołany również przez silny ból lub nagłe bodźce termiczne.

[edytuj] Zestaw do reanimacji

Ampułki z adrenaliną i hydrokortyzonem, strzykawki i igły, silne środków rozkurczowe (np.: wziewne).

Komentarz: Adrenalina i hydrokortyzon nie są stosowane zamiennie. Adrenalina jest lekiem stosowanym w reanimacji i jest lekiem 1-szego rzutu we wstrząsie anafilaktycznym. Hydrokortyzon nie jest stosowany w reanimacji, może pomóc przy obrzęku dróg oddechowych na tle zapalnym lub alergicznym i przy skurczu oskrzeli.
Podaje się także klemastynę np. w przypadku ataku alergii z kataru siennego.


Zobacz także: